Czym smakuje wiosna? - Tartare - Smakuj każdym zmysłem
-->

Zima dostarcza nam wiele radości z białego szaleństwa, jednocześnie odbierając wiele innych przyjemności, aż do momentu, w którym, no właśnie… Do momentu,
w którym poczujemy, że zima odchodzi, a przychodzi smakowita wiosna.

Kiedy zadamy pytanie: „Czym smakuje wiosna?” znajomym, zanim usłyszymy odpowiedź, z pewnością najpierw zobaczymy szeroki uśmiech. To wspomnienie smaku. Nasz mózg jest przecież w stanie przywołać z pamięci nie tylko obrazy, ale i smaki czy nawet zapachy. W tym przypadku przywołuje smak chwil, które uwielbiamy, na które czekamy i z których czerpiemy pełnymi garściami. Wiosna budzi w nas najczęściej pozytywne skojarzenia, nie powinno dziwić, że w
odpowiedzi usłyszymy:

Wiosna smakuje:

– chrupiącą rzodkiewką;
– kruchą sałatą;
– świeżym ogórkiem;
– rzeżuchą dodawaną do każdej zupy czy kanapki;
– świeżym szczypiorkiem, dodanym do białego sera…

Usłyszymy też wiele o zapachach – zarówno samego jedzenia – jak i wiosny, jako takiej. Bo powietrze pachnie inaczej, bo deszcz już raczej odświeża niż ziębi, bo doświadczamy zmiany pełnią zmysłów.

Kolejny etap to ten, w którym wiosna wyzwala potrzebę sięgnięcia po wiosenne smaki, zrobienia wiosennych porządków, wyjścia na spacer…

I wtedy właśnie rozbudzone zmysły zaczynają „rządzić naszym ciałem“
i kierują nasze kroki… po nowalijki. Prawdziwi smakosze wiedzą, dokąd się po nie udać. Dla tych, którzy chcieliby obudzić swoje zmysły mocniej niż robili to dotychczas, mamy kilka rad praktycznych:

– zanim kupisz świeże warzywa, zawsze je powąchaj, nic nie oszuka zmysłu powonienia;
– zaplanuj menu i kup tyle ile potrzebujesz, a kolejnego dnia udaj się
po świeże;
– nie przechowuj nowalijek w foliowych torebkach, zawiń je w ręcznik papierowy i włóż na półkę przeznaczoną do przechowywania warzyw;
– przed jedzeniem pamiętaj o dokładnym umyciu w letniej wodzie;
– przynieś do domu: rzodkiewkę, sałatę, szczypiorek z warzywniaka lub bazarku, serek oraz chleb z zaprzyjaźnionej piekarni i budź skutecznie swoje zmysły. Komponuj jak wytrawny kompozytor. Pamiętaj też, że warzywa potrzebują oliwy albo sera – wtedy Twoje kompozycje staną się naprawdę kompletne.

Wypróbuj nasze kompozycje:

– serek puszysty z rzodkiewką, rzeżuchą i groszkiem;
– sałata z rzodkiewką i szczypiorkiem z 2 łyżkami oliwy;
– pierożki z serkiem puszystym i młodymi ziemniaczkami;

Wiosna smakuje kolorowymi i chrupiącymi warzywami, zielonymi kiełkami i nowymi pomysłami na wykorzystanie świeżych produktów. Jest wszechogarniająca, tak jak uczucie radości, jakie nam daje.

Wiosną wszystko smakuje najlepiej – zarówno to, co pierwsze, jak i kolejne.

A wszystko dzięki zimie;)